Jaké změny se dějí na pracovním poli? Trendy a budoucnost práce 2021

Všichni už pociťujeme, že jsme součástí obrovských změn.

Představuju si nás jako prádlo, které se právě pere v pračce na nejvyšších otáčkách. Všichni jsme na tom podobně - mokří a zmačkaní. A točíme se!
Jací asi budeme, až nás vyndají ven a my pomalu uschneme?
Budeme voňaví a připravení na nové nošení? Nebo zatuchlí a na odpis? 🙂 

More...

To je na každém z nás. Podle toho, jaký zapneme prací program, jaké pečující prostředky přidáme a vlastně i to, jak kvalitní ta naše pračka je. 

Berte to jako takový lyrický úvod ke změně, která se děje na pracovním poli. 

Začnu pár fakty: 

  • 51% českých zaměstnanců bude muset do 5 let změnit práci
  • vůbec poprvé bude naši pracovní sílu tvořit 5 generací 
  • doba použitelnosti aktuálních dovedností se zmenšuje na 2–3 roky

Co to všechno vlastně znamená?
Upřímně do detailu netuším. Ale něco mi říká, že schopnost rychle se adaptovat na změny bude pro každého z nás klíčová.

Začnu tím prvním problémem, který nás čeká - největší překážkou budeme my sami.

“Potřebuji změnit svou práci ale nechci se změnit.”
Tahle věta se bude v různých obměnách objevovat jako nejhlubší přesvědčení ve většině z nás. 

Nejlepší bude, když na začátku přijmete tento holý fakt a nejpozději DNES přijmete plnou zodpovědnost za své vzdělávání. 

Už teď se můžete podívat okem pozorovatele do svého oboru :

Kam se proměňuje?
Co je blízko? Jaké jsou související obory? 
Kam se to posouvá? Jaké jsou trendy? 
Jaké další dovednosti mají v mém oboru ostatní a mě zatím chybí?

Takto jsem přišla na to, že bych se momentálně potřebovala naučit naklikat jednoduché stránky. A to bych vám ještě před půl rokem bych vám řekla, že to máte rozhodně přehodit na virtuální asistentku! Ale jak říká šéfka Delloitu - každý by dnes měl umět něco jednoduchého naprogramovat. Rozhodla jsem se v sobě svůj odpor změnit a naučit se tuto maličkost, která se mi může v budoucnu hodit. 

Schopnost každodenního učení se je absolutním základem, pokud v budoucnu chcete uspět. 

Dokonce i zaměstnavatelé a zadavatelé práce budou očekávat, že se budete vzdělávat sami.

A je úplně jedno, že chcete dělat pobyty v přírodě, stejně bude potřeba získat dovednost, jak to v dnešní době dostat k vašim zákazníkům. 

Věřte tomu, že vzdělávání vám dává křídla. Pocit svobody. 

Pojďme se podívat na dva pojmy, které v blízké době nejspíš potkáte: 

  • reskilling

Reskilling je rekvalifikace na jiné povolání. Ať už samostatného jedince, jehož pracovní obor/pozice zaniká nebo zaměstnance ve firmě, který prokázal, že má vlohy na jinou pozici a má možnost přesunu ve stávající organizaci. 

  • upskilling

Upskilling se zaměřuje na poskytování školení jednotlivcům nebo zaměstnancům, kteří se potřebují naučit nové dovednosti, aby zlepšili svůj současný výkon, aniž by změnili své postavení nebo kariérní postup.  

Ať už jedno nebo druhé, jisté je, že čekají každého z nás. 

A kam se to všechno rozvíjí? Zde jsou určitá vodítka: 

  • Multijobs

Představte si, že kloubíte více činností dohromady. Např. jste fitness coach, spravujete sociální sítě klientům a do toho malujete obrazy. Dohromady to pro vás dává smysl (i ekonomický) a vy v tom konání cítíte velkou celistvost a máte více zdrojů příjmů. 

  • Podnikání

Hodně lidí se právě rozhoduje, že je ta chvíle, kdy vezmou život do vlastních rukou a začnou realizovat své nápady a vize. Nemají zatím zkušenosti a bude je muset zajímat tzv. podpory rozvíjení podnikavosti. Jsou zde nejrůznější programy, kde můžete získat návody, jak si své nápady zvalidovat a jak si udělat jednoduchý podnikatelský plán atd. Pravda je taková, že i na začátku podnikání, byste k němu měli mít už určité předpoklady. Mrkněte, co ta podnikavost vlastně je. Co myslíte, může podnikat každý? Můj kamarád Pavel B. říká - může, ale neměl by. 

  • Dohody, zkrácené pracovní úvazky, microjoby

Tento trend hodně dlouho a pomalu akceleroval a v blízké době už bude v plném běhu. Bude na trhu spoustu nových pracovních zakázek, v různých formách, což člověku dává velký prostor k tomu, si to podle sebe poskládat. Zatím nabídky moc nepotkáváte? Zkuste být těmi proaktivními vy. Když vás něco, osloví,  pošlete videozprávu , kdo jste, jaké možnosti máte a co můžete přinést. Buďte těmi, kdo půjde firmám naprosti. 

  • Koordinace, řízení lidí

Práce s lidmi rozhodně nezmizí. Jen se zase promění. Bude větší potřeba koordinátorů a projekťáků, kteří nově vznikající různorodá uskupení budou řídit. Hodně se teď mluví i o leadershipu nové generace - leadership jako tým. Nebude jen jeden lídr nebo CEO ale v budoucnu komplementární - každý se tam bude chtít najít. (pozn. komplementární - doplňující se, zapadající do sebe)

  •   Nové potřeby na trhu

Některá místa zaniknou ale nová zase vzniknou. Já v tom teď pár týdnů ležela a příště vám přinesu výčet pozic, o které bude v dalších letech velký zájem. A nebudou to jen práce online, velké příležitosti budou i v offlinu. 

Sečteno, podtrženo - trhy ted jsou tak moc vyvíjející a měnící se, že se musí učit a vzdělávat úplně všichni.

Z toho plyne velká šance zazářit a ukotvit svou pozici i v novém odvětví. 

Moc držím palce, ať najdete cestu, kde budete cítit smysl a naplnění, i při objevování nových informací a souvislostí. A příště už 20 pozic a odvětví budoucnosti. 

J.

............................................................................................................................................................................
Kurz: Objevte své Ikigai za 33 dní  
Photo: Veronika Lihanová Photography