20 extrémně zajímavých pozic, které budou frčet (online i offline)

Pracovní trh se rychle proměňuje a mě samotnou zajímalo, jaké pozice budou žádané. Ani vám nebudu říkat, kolik hodin jsem v tom tématu ležela. Pár desítek určitě.
A nakonec jsem dala výběr takový, aby byl co nejkomplexnější, směr ukazující a inspirující.

More...

Tady je moje TOP 20 pracovních pozic budoucnosti:  

Datový analytik/Datová analytička 

Big data analytik. Data detektiv.
Pokud jste zaměření na detail, rádi se probíráte v datech a informacích, touto pozicí rozhodně v budoucnu neprohloupíte. Institucí na toto vzdělání v ČR je Unicorn University. Jejich programy jsou plně akreditované a plně distanční, což znamená, že je můžete studovat plně online. I při současné práci. 

Specialist/ka digitálního marketingu

Pokud máte vztah k marketingu a analytické myšlení, není nic jednoduššího, než si doplnit znalosti a začít s jednou z částí tzv. digitálu. Postupně se pak můžete propracovat na specialistu napříč všemi kanály, s nikdy nekončícím učením se nových věcí. Práce na trhu zajištěna na 120%. Super vzdělání vám poskytnou Digisemestr, Akademie HzM, nebo můžete začít s kurzy zdarma, v čele s Digitální garáží od Google. 

Specialista/ka digitalizace a automatizace

Tento člověk se bude ptát: proč tu máme na to tolik lidí, když na to může být jeden program? Majitelé firem ho budou mít v lásce, protože jim ušetří mnoho peněz. Ostatní lidé o něco méně, protože díky němu budou přicházet o práci.
Tuto pozici můžeme nazvat i specialista digitální transformace, mířící také na jednotlivce. Zakázky jsou různé, pro někoho to bude nový web, pro někoho inovace způsobu objednávky atd. 

Business development manager/ka

Podnikatel ve firmě. Má na starosti řízení rozvoje podnikání, zastřešuje obchodní rozvoj celé společnosti, a to na té nejvyšší úrovni - managementu, majitelů a zakladatelů společnosti. Tento člověk identifikuje a rozvíjí obchodní příležitosti společnosti. Tady se můžete mrknout na popis pozice, jako takové.

Software developer/ka

Programátor/ka. Jak se stát nejrychleji vývojářem? Mrkněte na toto video, kde je vše popsané. Začít můžete jako data entry agent. 

Tipy na vzdělávání:
www.codeacademy.com 
www.czechitas.com 
www.uxplanet.org
A tady můžete si najmout zdarma svého kódovacího mentora. 

Lead generátor/ka

Svět způsobu prodeje i chování zákazníků se nenávratně změnilo. Firmy i jednotlivci budou potřebovat získávat kvalifikované kontakty na potenciální zákazníky. Komplexní pohled na tento obor je sepsán v tomto článku.  

Expert/ka na kybernetickou bezpečnost

Říká vám něco pojem vícefázové ověření? Pokud ne, poslechněte si tento podcast. Jsem si jistá, že se vám bude objasnění celé problematiky dost hodit. Pokud se vás nějaký kybernetický problém ještě osobně nedotkl, tak vás toto téma míjí, stejně jako míjelo nás, než byly napadeny naše 2 firemní weby, na kterých máme postavené celé podnikání. Jen díky dobrým známým, kteří na problému strávili obrovský počet hodin, se podařilo weby zachránit. Ano, čtete správně, nikoliv opravit, nýbrž zachránit. Tím chci jen zdůraznit, jak důležitý tento obor bude a o příležitosti zde nebude nouze. 

E- commerce specialist/ka

V tomto oboru se nikdy nebudete nudit. Mějte na starosti vlastní nebo cizí eshop či produkt, který můžete prodávat do zahraničí skrz Amazon nebo Alibabu. V popisu tohoto kurzu přehledně uvidíte, co k tomu potřebujete za znalosti. V Čechách má kolem sebe skvělou komunitu Jirka Rostecký.

Mikropodnikatel/ka

Tento pojem beru jako podnikání, které řídí většinou majitel sám, nebo s maximálně pár zaměstnanci. Zajímavých možností je nepřeberně. A pokud se vám podaří zapojit někam do oboru stavebnictví, máte vyhráno, protože tento obor neskutečně poroste. 

Energetický technik

A speciálně technik obnovitelné energie - obsluhuje mechanismy, které přeměňují obnovitelné zdroje na energii. Nejpopulárnější a nejrychleji rostoucí jsou technici větrné a sluneční energie, což jsou dvě z našich největších forem obnovitelné energie. K vykonávání této práce je potřeba technické vzdělání, které není zas tak složité si doplnit. 

Urban grower

Člověk, který spravuje zeleň ve městech. Rozumí technologii zeleně a stromů v druhé linii - nikoliv v zemi ale na střechách, zdech atd. Pro začátek si můžete zmapovat pojmy jako hydroponie nebo proč je dobré mít více stromů ve městech. V Čechách se tímto zabývá třeba firma Liko-s, o které, tipuju, ještě hooodně uslyšíme. 

Pracovní pozice budoucnosti

Asistenti domácí péče

Populace nám stárne. O pracovníky, pečující o staré lidi v jejich domácnostech, bude velká poptávka.
Hlavní náplní práce je:
- asistence s běznými denními aktivitami (mytí, oblékání, zajištění základních potřeb, přesuny z místa na místo, úklid, atd.)
- kontrola zdravotních funkcí (krevní tlak, dýchání, puls, atd.)
- monitoring fyzického a psychického stavu klienta
- zvládnutí mimořádných událostí jako jsou nehody, infakt nebo mrtvice

Pokud jste od přírody člověk pečující, tato pozice by vám mohla dávat velký smysl. 

Zdravotní sestřičky/bratři

Povolání (nebo spíš poslání) s obrovským potenciálem. Je jich stále málo a WHO vyhlásila na podporu rok 2020 rokem Zdravotních sester a porodních asistentek. Je zřejmé, že tento obor čeká lepší budoucnost. Platy prostě musí jít výše, stejně jako poroste jejich společenská prestiž. Vedou k tomu základní trendy: jde o stárnutí populace, její bohatnutí a s tím související rozvoj medicíny.

Podpora psychického a fyzického zdraví
 
Přijde vám, že je už je hodně koučů, terapeutů a průvodců? Tak vězte, že je jich stále méně, než bude v budoucnu třeba. Fyzioterapeutů zejména, protože sedíme u počítače a máme velký nedostatek přirozeného pohybu a budou problémy z toho vyplývající. Ať už vás to volá k průvodcování čehokoliv, je nutné kvalitní dlouhodobé vzdělávání a dlouhá, nikdy nekončící praxe. 

Virtuální asistenti/ky
 
Jsou to lidé, kteří mají na starosti tzn. mikroslužby všeho druhu. Jsou na volné noze a pracují pro více klientů, ať už jsou z řad drobných podnikatelů, živnostníků nebo firem. Umí vytvořit jednoduché weby, napsat a korekturovat texty, starat se o administrativu, komunikovat se zákazníky, spravovat sítě a další. Jsou velkou podporou podnikatelů, aby se mohli věnovat prioritnějším věcem. Pokud by vás tato flexibilní pozice více zajímala, osobně mohu doporučit tento klub virtuálních asistentek.  

Účetní


Popis práce účetní/ho obecně zahrnuje:
- Zaznamenávání transakcí, jako jsou příjmy a výdaje, a jejich účtování na různé účty.
- Zpracování plateb. Provádění každodenních bankovních činností.
- Vytváření různých finančních zpráv. Sladění přehledů se záznamy třetích stran, jako jsou bankovní výpisy.

I když znám spoustu lidí, co už nechtějí být účetními, bude velmi výhodné si tuto dovednost ponechat alespoň jako součást příjmu. A to právě kvůli poptávce. Můžete být účetní, co maluje obrazy nebo má eshop s dětským zboží. První vzdělání můžete získat skrz velkou nabídku rekvalifikačních kurzů, díky kterým můžete rovnou začít starat lidem o to nejjednodušší účetnictví. 

Konzultant/ka

Máte prokazatelné know-how? Je docela jedno, jestli z byznysu, obchodu, marketingu nebo dalších odvětví. Nabídněte svou moudrost ostatním. Skvělé reference vám zajistí skvělou budoucnost. První rok bývá klíčový a do rozjetí konzultantské praxe je potřeba spoustu energie. Na začátku vám k zakázkám třeba pomůže třeba české navolnenoze.cz nebo zahraniční Clarify či Coach.me

Video, audio, foto editor/ka

Obsahu se bude i v budoucnu produkovat čímdál víc, a to v různých formátech. Bude třeba lidí, kteří ho budou zpracovávat a dávat mu tu správnou koncovku. Poptávka je tady naprosto jasná. Stačí investice do profesionálních programů, vizuální oko a trochu praxe při manipulaci. Za mě krásná a kreativní práce, kterou můžete dělat odkudkoliv na světě. 

Učitel/ka

Děti. Naše budoucnost. Za poslední dobu mě asi nejvíc zasáhla tato debata na konferenci o budoucnosti školství. Vím o spoustu lidech, kteří by mohli být skvělými učiteli, ale vůbec by je to nenapadlo. Nejste to náhodou vy? V čechách existuje skvělá iniciativa nadšených učitelů Učitel naživo. Nabízejí dvouletý program plný praxe, kde se můžete stát učitelem. Pojďte do toho! 

Bonusový tip: pokud máte super hlas (a dobrý herecký přednes) zkuste být namlouvačem audio knih! Pokud mluvíte anglicky, můžete se rovnou přihlásit tady. Nebojím se, že v takové knižní velmoci, jako je ČR, by podobná platforma nevznikala. 

Pokud by vás zajímalo, jak bude vypadat budoucnost práce v roce 2030, čtěte tady. 
A dalších TOP 100 pozic budoucnosti tady.

Máte pocit, že jsem na něco zapomněla? Dejte mi vědět.
Jsem si jistá, že ano! Tady alespoň vidíte, že fakt JE z čeho vybírat :-). 

............................................................................................................................................................................Udělejte si test a zjistěte, jak jste na tom se svým Ikigai. 
Kurz: Objev své Ikigai za 33 dní