6 prověřených tipů na zvýšení hladiny štěstí (pro lenochy)

Štěstí je těžko definovatelná věc ale jedna věc je jistá - jeho centrum je v našem mozku. Opravdu dobrý pocit se většinou nezjeví sám od sebe, ale musíme si pro něho dojít. Je třeba zvednout zadek a udělat nějakou akci, která ho vytvoří. Dnes začneme zlehka a na úvod dám pár podložených tipů, které vás skoro žádnou energii nestojí a přesto rychle zafungují.

More...

Dejte si zmrzlinu.

Určitě se vám zjeví obraz, jak ve filmech holka se zlomeným srdcem zaleze pod peřinu a kelímkem zmrzliny. Možná to děláte po “dnu blbci” taky. A děláte to dobře! V roce 2020 neurovědci v průzkumu zjišťovali, proč nám dělá zmrzlina tak dobře. A zjistili, že mražený dezert aktivuje naši orbitofrontální kůru, která je zodpovědná za potěšení a obvody odměn v mozku. Další zajímavostí je, že speciálně zmrzlina asociuje naše vzpomínky z dětství a taky nám podvědomě může připomínat také příjemné pocity z mateřského mléka. A jasně, není to zrovna super-dietní tip, který by se měl praktikovat každý den, ale tohle s vaším mozkem prostě mrkev neudělá. 

Oživte si staré vzpomínky. 

Podívejte se na staré fotky, prolistujte staré diáře a památníky, dejte si jídlo z mládí - třeba krupičnou kaši. Tuhle nostalgii mozek extra ocení. K tomu patří i sentimentální hudba. Když posloucháme něco, co známe a máme rádi a speciálně něco z naší minulosti, dostane se nám v mozku jisto-jisté odměny. Konkrétně hudba, kterou jsme poslouchali v období našich -náct v nás vyvolává silnou vzpomínku naší identity a může nám nabídnout jedinečný prožitek. Tento psychologický jev má dokonce i svůj odborný termín - tvz. reminiscenční boule. 

Tip: Zkuste si pustit soundtrack k Titanicu a sami uvidíte 🙂 U mě funguje velice dobře. 

Těšte se.

Mějte v životě vždycky něco, na co se můžete těšit. Nemusí to být nic obrovského, ale klidně malého. I když třeba procházíte zrovna těžkým obdobím, udržujte plamínek naděje na lepší časy - je to něco, co pak skutečně pomáhá tyto časy přečkat.  

 Tip. Použijte při plánování i kreativní nálepky. Zvýšení těšení na následující týden zaručeno. 

Obklopte se kytkami.

Staré čínské přísloví praví: Když ti zbydou poslední 2 pence, za jednu kup kousek chleba a za druhý lilii. Chleba nakrmí tvé tělo a kytka tvou duši. Podle výzkumu dělá mozku dobře, když se může dívat na barevné kytky. 

Tip. Zajděte do botanické zahrady.

Mluvte sami se sebou.

Zavřete oči, nastavete si budík nebo stopky a 5 minut na sebe promluvte (nejlépe nahlas). A co nejkrásněji, nejněžněji, s co největší láskou. Zajímavé je, že náš vnitřního kritik, sebemrskač nebo soudce takový prostor nepotřebuje a vezme si ho kdykoliv a rád sám! Tak mu pojďte dát silného soupeře a nakrmte své buňky něčím krásným. Na závěr si dejte o zrcadlo highfive. A pokud fakt nemáte čas, tak se alespoň usmívejte na cizí lidi na ulici. 

Dělejte věci nově.

Dejte svému mozku překvapení a malý dopaminový kopanec v podobě novosti. Víte, proč to je, že nám připadá, že život utíká čímdál rychlejí? Čím starší jsme, tím méně zažíváme “poprvé”, což dělá právě ten dojem, že život nějak letí. Když ale děláme nějakou věc nově, nebo jinak, vespisujeme to více rovnou i do naší paměti jako vzpomínku, ke které se pak můžeme vracet.

Už chápu, proč si pořád pamatuju na minutu svůj PRVNÍ nomádskej výlet do Thajska, kde jsem POPRVÉ poznala Davida, POPRVÉ ochutnávala pravou asijskou kuchyni, POPRVÉ cestovala přes půl světa sama, POPRVÉ za dlouhou dobu prožila pocit vnitřního klidu, POPRVÉ se tak moc zamilovala, že neviděla nic jiného…  

Příště se podíváme na tipy, kde už musíte vyvinout více aktivity. Třeba na schopnost držet se vize a dlouhodobého cíle :-).

Stáhni si můj osobní poklad

E-book k vytvoření tvé osobní 90denní vize / edice léto 2022

.............................................................................................................................................................................
15.6. se můžeme potkat na božím networkingu v Brně - více informací tady.