10 zásadních pravidel Ikigai, které vám pomohou na cestě

Japonci věří, že každý má Ikigai: účel nebo smysl života, díky čemuž to stojí za to.
Já v to čirou náhodou věřím taky :-).

Naše intuice a zvědavost jsou silné interní kompasy, které nám pomáhají spojit se s naším ikigai. Hector Garcia dal dohromady 10 pravidel Ikigai a já vám je tu sdílím dohromady s mými poznatky. 

More...

Zůstaňte aktivní, neodcházejte do důchodu

Dělejte věci, co mají hodnotu.
Pořád se v něčem zdokonalujte. (i když třeba jen o malinkato.)

Krásným vzorem je mi Davidův táta, kterému 69 a i když by už nemusel, tak pořád něco tvoří. Momentálně třeba renovuje staré motorky a vdechává jim nový život. Říká, že kdyby přestal každý den pracovat, tak umře. Dalším příkladem jsou 100 letí důchodci na Okinawě, kteří se stále osobně starají o svou zahrádku.

Zpomalte

Naléhavost, spěch, tlak a být hrr, nám ubírá na kvalitě života. Takže nádech, výdech. Opravdu se nic nestane, když zařadíte na menší rychlost a vždycky mě fascinuje, jak obrovská změna v prožívání to je. Takto mi kvůli spěchu a stresu uteklo pár let života mezi 20-30. K čemu je prožití života, ze kterého si díky rychlosti vlastně nic nepamatujete? … 

Nepřejídejte se
 

Řiďte se pravidlem Hara Hachi Bun - jezte maximálně jen do 80% své nasycenosti. To je pro nás Čechy trochu problém. Takto vypadá tradiční japonské servírování - od všeho trochu.

Obklopujte se skvělými lidmi
 

Dobří přátelé jsou tou nejlepší medicínou pro kvalitní život. Pokud máte pocit, že vás všichni ve vašem okolí štvou, tak se nejdřív zkuste zaměřit na sebe.
Co kdyby jste se nejdřív pokusili vidět v lidech ty lepší stránky? Další krok je zjistit, jací skvělí lidé vám v životě chybí. Je nějaká inspirující kamarádka, kterou jste už dlouho neviděli, protože bydlí daleko? Naplánujte si cestu za ní. Je někdo, koho obdivujete, ale zatím nejste v kontaktu? Změňte to! Zjistěte, kde se bude pohybovat a buďte tam taky.
I za cenu toho, že to bude něco stát. 

Je to ve vašich rukou, nečekejte až to někdo udělá za vás, protože byste nemuseli dočkat nikdy. 

Udržujte svou tělesnou schránku
 

Zůstaňte fit do příštích narozenin - tento bod tady nemusím asi tolik rozebírat. Pohybuji se v určitých bublinách, kde se hodně řeší hlava, myšlení, celková (ne)spokojenost. Někdy mám chuť zeptat se - a zkusili jste se i pravidelně hýbat? Tak, abyste se třeba 2x týdně fakt zapotili? Někdy si to děláme fakt zbytečně složitý. 

Usmívejte se

Smích a humor léčí. Jak se víc usmívat? Hodně obsahu k tomuto tématu točí známý psychiatr Patrik Nešpor.
Mrkněte na toto video, které hýbne koutky i největšího morouse. Jděte tomu zkrátka naproti! Pokud cítíte, že máte humor zabržděný, zkuste se probrat tématy spojenými s vaším vnitřním dítětem. 

Propojte se s přírodou 

Říká se, že čím blíž jsi sobě, tím máš větší touhu být blíž přírodě. Věřím tomu na 100%, protože to cítím bytostně na sobě. A jak se přírodě přiblížit? Nemusíte hned ze začátku mluvit s kameny a stromy. Jděte ven a zkuste vnímat tentokrát jinýma očima. Zkuste zvednout hlavu, podívat se na oblohu, zaposlouchat se do zvuků, nadechnout vůni, všimnout si něčeho zajímavého. O ohromující studii, která zkoumala přítomnost stromů na kvalitu našeho života, si poslechněte tady. 
A nebo zkuste doprovázenou přírodní pouť. 

Hodně děkujte

V tomto jsem maximalista. Radši děkovat víc, než míň. Buďte první, kdo je vděčný. Rodině, kolegům, šéfovi, klientům, věcem, přírodě.. a dávejte to náležitě najevo. Jak se říká, buďte VY tou změnou, kterou chcete vidět ve světě. Navíc vděčný život je život plný zázraků a kouzelných okamžiků. 

Žijte v přítomném okamžiku
 

Když jsi v přítomnosti, tak nikdy netrpíš. To si hodně často připomínám, když mě přepadají úzkostné myšlenky z minulosti nebo budoucnosti. Přítomnost je v tomto něžná a laskavá. Připomínám knihu Moc přítomného okamžiku, kde je popsáno vše zásadní a já si ji momentálně pouštím jako audioknihu vždy, když je třeba. 

Následujte své Ikigai

Ještě necítíte, že jste na cestě svého Ikigai?
Nejste si jistí, zda hrajete na tom správném hřišti?
Je váš život víc podle měl bych/musím, než podle chtěl/chtěla bych? 

Pak je první krok objevit svůj smysl, předpoklady a to, kam mě to vlastně celý život nebo momentálně táhne.  A druhý krok je realizovat to. Tam už se pak může objevit ta vášeň, kterou hodně lidí marně hledá, aniž by někam vykročili. 

Zkrátka nejkrásnější v životě je být neustále zaměstnán tím, co milujete, spolu s lidmi, které milujete (a oni milují vás). 

Krásné smysluplné žití přeji, 

J.

............................................................................................................................................................................
Kurz: Objevte své Ikigai za 33 dní  
Photo: Veronika Lihanová Photography