7 šťavnatých nástrojů na cestě sebepoznáním

Jsem sběratelka nejrůznějších pomocníků na cestě sebepoznáním.
Rozhodla jsem vám ukázat pár těch, které mě momentálně baví nejvíc. 

More...

Často se k nim vracím, když se potřebuji rozhodnout, více se nacítit, nebo jen tak.
Ke každému nástroji vám něco napíšu ale předem říkám, že je dobré, brát to s nadhledem. Přestože to často sakramentsky sedí, pořád tyto věci vymyslel jenom člověk :-). Vždycky mě totiž mrzí, když vidím v různých diskuzích, že jsou někteří lidé zklamaní, co jim někde vyšlo, že se v tom nepoznávají, nesouhlasí s tím nebo mají tendenci brát to jako dogma. Berte to jako berličku, radost a pomůcku. Vyberte si z toho jen to, co cítíte, že zrovna potřebujete. Ve finále stejně platí to, co si o sobě myslíte vy sami. Tak pozor na to. 

MBTI

Hledáte návod na to, jak lépe porozumět sobě i druhým? Pak je tento nástroj na zjištění osobnostního typu pro vás. Mimochodem je asi nejrespektovanější mezi psychology a širokou odbornou veřejností. Vychází ze základů od C. Junga a pokračovaly v nich autorky Mayersová s Briggsovou. Každý máme svůj jedinečný charakter ze kterého vychází naše jednání a cítění. Po udělání testu se dostanete do některé z 16 osobností a vyjdou vám 4 magická písmenka, která určují váš typ. 

Jsme buď extroverty (E) nebo introverty (I). Máme buď intuitivní (N) nebo smyslové (S) vnímání. Usuzujeme myšlením (T) nebo cítěním (F). A celkově u nás převládá buď vnímání (P) nebo usuzování (J). Ale pozor, každý v sobě máme víceméně všechno ale jde o to, co u nás převládá - tzn. jaké jsou naše preference, co je nám přirozenější. Skvěle si o tomto nástroji povídají holky koučky z podcastu Praha-Tokio.

Základní test zdarma ZDE.

Human Design

Není to typologie osobnosti ale o typu energetického nastavení našeho těla.
Můžete se řadit mezi generátory, manifestory, projektory nebo reflektory. Náš typ nám udává jakousi strategii, jak respektovat naše základní nastavení a dostat se tak do větší harmonie a nenarážet tolik na odpor. Následování naší strategie a autority je způsob, jakým se vzdáváme kontroly nad naším životem. Bereme tak tuto kontrolu mysli, která neví, co je pro nás dobré, a svěříme ji naší pravé vnitřní autoritě. Díky tomu můžeme dělat správná rozhodnutí ve všech důležitých momentech našeho života. Já osobně jsem si díky Human Design zvědomila, jak opravdu pracovat se svou specifickou energií a opravdu mi to v praxi dost pomáhá. Třeba to pomůže i vám.

Základní test zdarma ZDE. 

Genové klíče

“Geňáky” - jak říká moje kamarádka Peťa, jsou vhodné pro životní rozjímače a badatele, jako jsem já. Otevírají odemykají vyšší záměr ukrytý v naší DNA. A to mě osobně teda hodně bere! Už jen základní vyhodnocení testu vás přesvědčí, že tohle chcete zkoumat dál. Ať už přes knihy, osobní konzultaci nebo skrz velkou komunitu, která v ČR existuje.
K mojí cestě životem s optikou poslání, mě podporují Genové klíče asi jedny z nejvíce. 

Základní test zdarma ZDE. ​​​

Enneagram

Enneagram je prastaré učení o 9 typech strategie života. Popisuje strukturu naší povahy nejen s jejími přednostmi ale i stíny a slepá místa, což je velmi zajímavé. S Enneagramem se můžete vyvíjet celý život, protože je dobře použitelný v praxi a dá nám nahlédnout do určitých strategií, přes které můžeme jako člověk růst. Stojí za to poslechnout si tuto přednášku.

Základní test v AJ zdarma ​ZDE.  

How to fascinate

S touto typologií mě seznámila Šárka, která je jedinou certifikovanou a hlavně skvělou lektorkou této metody v ČR. Všichni bychom chtěli vědět, čím se odlišujeme od ostatních. Tato propracovaná metoda s následnou diskuzí vám to dokáže vyhodnotit, porozumět a pak i jednoduše pojmenovat ve třech slovech. Pak dokážete komunikovat svoji jedinečnost nejen sobě ale i ostatním. 

Více o metodě a Šárce najdete ZDE. 

Životní číslo

Numerologii můžu. Své osudové, neboli životní číslo si snadno spočítáte z data narození. Pokud jste se například narodili 2. 3. 1980, máte životní číslo 5. K výsledku jednoduše dojdete tak, že sčítáte všechna čísla v datu narození tak dlouho, než dostanete číslo jednociferné. V našem případě tedy: 2+3+1+9+8+0 = 23 a dále 2+3 = 5.
Přes google si pak vyhledejte stovky zdrojů a knih, které vám vaše číslo popíšou a možná vám to taky trochu posvítí na cestu. Zdravím kolegy a kolegyně pětky :-).

Ikigai

A to nejoblíbenější na konec. Ikigai je jediná “typologie”, které můžete opravdu na 100% věřit. Proč? Vychází totiž ze spolupráce a dialogu s vaším nitrem. Je to nástroj pro naladění se na sebe, následnou hloubkovou retrospekci, sebereflexi a sebepoznání, které vyústí v akční kroky, vedoucí vás na to správné místo.
Pokud se cítíte býti ve svém životě tvůrci a chcete si vaši cestu životem hlavně užít, je tento způsob nahlížení pro vás. Mě osobně tento životní princip změnil život a dal mu úplně jiné rozměry. Byl také kouskem, který mi dodal po určitém období ztracenou sebe-důvěru a pomohl mi nastavit můj životní směr a ukazuje mi ho stále, každý jeden den. Je to vaše osobní zrcadlo a taky osobní GPS, se kterou se dá málokdy sejít z vaší cesty, která kopíruje vás, jako člověka. Život je krátký, tak proč si nemaximalizovat svůj životní potenciál?

Test vašeho Ikigai ZDE.

A jaké nástroje jsou vaše oblíbené?

J.

Soulstorming newsletter

Niterní sdílení a novinky na mé cestě