5 pilířů, které pomohou vašemu Ikigai rychle vzkvétat

Znáte proces zdokonalování již dokonalého?
Je to bedlivé zaměření pozornosti na detail v tom, co děláte, spolu s proudící hrdostí a radostí z dané činnosti. 

More...

Tento akt má speciální japonské slovo Kodawari. Japonci jsou hračičkové a dobrým příkladem jsou třeba jejich vyhlášené národní soutěže ve šlechtění ovoce nebo neustálé vylepšování chuti sushi rýže. 

Je to taková ta extra péče, kterou dáváte najevo, jak je pro vás daná činnost důležitá.

Hodně jsem to vídala na Bali, chodila jsem tam do jedné kavárny, kde pracovala celá indonéská rodina, včetně pubertálního syna. To, že tam měli vše vyladěné do posledního detailu, pro ně byla norma. To extra přišlo ve chvíli, kdy ke mě mířilo kafe na stůl. Majitel zásadně roznášel kafe osobně a udělal u toho vždycky tak zajímavou uctivou poklonu s gestem a přáním dobré chuti, že jsem si připadala jako královna. 

Cítíte z toho to zaměření na detail? A právě kodawari je nedílnou součástí Ikigai. 

Často vám opakuji, že Ikigai se používá v různých kontextech a může se vztahovat jak na malé každodenní věci, tak na velké cíle a úspěchy. Nejdůležitější je, že cítit Ikigai je možné i mimo váš úspěch v profesním životě. Je pravda, že mít Ikigai může vést k úspěchu, ale úspěch není nezbytnou podmínkou pro získání Ikigai. Je dostupné každému z nás. 

Za tímto účelem dal dohromady Ken Mogi pět pilířů Ikigai, které vám mohou pomoci v každé chvíli využít to nejlepší.

Pilíř 1:  Začněte v malém → zaměřte se na detaily  

Rozporcujte si slona a pak si postupně dávkujte po porcích. Tohle je velký oříšek pro spoustu lidí, kteří by chtěli pořád nějaké schody přeskočit ale díky tomu stojí stále na místě. Vraťte se na začátek a zkuste se daných do věcí pořádně ponořit. Prouzkoumat z více úhlů. Objevit nové spojitosti. To je pak nádhera. 

Pilíř 2: Uvolněte se → přijměte, kým jste

Sebepoznání je základ. Přijetí sebe sama je takový nízkorozpočtový a bezúdržbový vzorec pro štěstí. Bez akceptování své jedinečnosti a utváření odpovídajícího prostředí, je vám však k ničemu. Tam začíná pak ta pravá sranda, zvlášť, když jste do té doby žili přizpůsobeně ostatním lidem a okolí. Uvolnění a přijmutí toho, kým opravdu jste, je jeden z nejkrásnějších pocitů na světě. Vtipný je, že v té chvíli vás o to víc začnou akceptovat i ostatní. 

Přijmout sebe sama je jednou z nejjednodušších a nejužitečnějších věcí, které pro sebe můžeme udělat. 

Pilíř 3: Harmonie a udržitelnost → staňte se součástí s ostatními

Když jste na správném místě, tak je to poznat tak, že to zkrátka spolu hezky šlape.  

Děláte něco, co ostatní potřebují. Zapadá to do prostředí. Do celku s ostatními. 

Kéž by se více sólistů spojilo se světem okolo a těšilo je nacházení spojitostí. Nebo se alepoň otevřelo novým možnostem. Miluju, když jsou si lidé vědomí, že ti, kdo jsou v obecenstvu, tak jsou stejně důležití jako ten, kdo právě stojí na pódiu. 

„Člověk je jako les, individuální, přesto propojený a závislý na růstu ostatních.“ 

Pilíř 4: Radost z maličkostí → oceňte svá smyslové potěšení

Život není udržitelný bez malých, denních radostí, to už se podle mě dost ví :-).

Víte ale, že krásný chvíle a okamžiky nejsou jenom za odměnu ale můžou být důležitou součástí vašich dní? Není hřích jim jít naproti a prožívat je naplno. O tom, proč je mít, jsem psala tady.

Pilíř 5: Být tady a teď → nalezení toku

Co máš právě teď největší chuť udělat?
S kým máš právě teď největší chuť mluvit/trávit čas?
Tak se nejlépe dostávám do životního flow. A ano, někdy mě to vede k tomu, jít si dát sprchu. Nebo nedělat nic. A pak se uvidí. Když můžu, nechávám si ty detaily provedení až na poslední chvíli. Například, když mám 3h pracovní blok, jsou tam nějaké věci, co udělat musím ale pak je tam záměrně i prostor na věci, které mohu. A tam si nechávám na momentální výběr.
Hlídání si chci/chtěla bych oproti musím/měla bych, dává životu nový rozměr.  

Tyto pilíře napomáhají vzkvétání vašeho Ikigai. Tvoření prostředí, kde ho může plně cítit a realizovat. 

Vždy je na co zlepšovat, tak si to hlavně nezapomeňte užívat :-). 

J. 
.............................................................................................................................................................................
Kurz: Objevte své Ikigai za 33 dní 
Photo: Šárka Jelenová, Supermint_photo