Může podnikat opravdu každý? 13 tipů, jak své kompetence posilovat

Říkám s oblibou jednu hlášku od mého kamaráda Pavla Bulowski, kterého jsem se ptala, jestli může podnikat každý. Odpověděl: Může, ale neměl by.

Já odpovídám: Může, ale měl by si předtím sundat růžové brýle, zjistit objektivní informace a získat s nimi i realistický přístup.

More...

Už nějakou dobu kolem mě v jedné mojich bublin proudí nemalé množství žen, které chtějí začít podnikat. 

A mají mnohdy velmi zcestné představy o tom, co podnikání vlastně je. 

Částečně za to může určitá glorifikace (zvelebování) činnosti podnikání, které vidíme na sociálních sítích. Skvělý lifestyle, skloubení práce s rodinou a postování krásných fotek s motivačními popisky o dosáhnutí úspěchů. 

Málokomu se chce sdílet svoje chyby a těžkosti, což je asi pochopitelné, jen kvůli tomu pak vzniká ta nerovnováha. 

Když potom tyto ženy vklouznou bez jakýchkoliv předchozích zkušeností do podnikání, jsou velmi brzo paralyzovány prvními překážkami, které je na cestě jistojistě čekají. 

Začít podnikat bez zkušeností je zcela v pořádku. Nějak se ty zkušenosti nabrat musí.

Přesto by moc na začátku hodila taková brožura informací, která by se měla vydávat spolu s živnotenským listem. Mě osobně by před lety tedy velmi pomohla. 

Ta brožura by se mohla jmenovat “klíčové kompetence k podnikavosti”.
Pomohla by nám zjistit, které to jsou a jak jsme na tom.

Takže ano, podnikat může každý, ale měl by vědomě své schopnosti k podnikání posilovat.

A protože je to v současnosti fakt velké téma a je třeba začít edukovat mnohem dříve, EU vydala publikace pro učitele, s názvem Výchova k podnikavosti ve školách v Evropě.

A teď to nejdůležitější. 

Co se rozumí kompetencemi k podnikavosti:

“Kompetenci k podnikavosti se rozumí schopnost využívat příležitosti a nápady a vytvářet z nich hodnoty pro ostatní. Její podstatou je tvořivost, kritické myšlení a řešení problémů, iniciativa a vytrvalost a schopnost spolupracovat s ostatními s cílem plánovat a řídit projekty, které mají kulturní, společenskou nebo komerční hodnotu.”

-Evropský referenční rámec, PŘÍLOHA návrhu doporučení Rady o klíčových kompetencích pro celoživotní učení (2018)

Pokusím se tuto dlouhou větu přeložit a rozpadnout svými slovy a hlavně zkušenostmi:

Um převádění nápadů do praxe.
První krok je uvědomění, že nápadů má každej plnou p***l. Nápady byly, jsou a budou. Pokud je náhodou nemáte, je spoustu služeb, kde si je můžete dokonce i koupit. Fór je v realizaci nápadů. Vybrat si jeden a tomu vdechnout život. Pak k tomu přidávat další.

Plánování a řízení kroků.
Mít velkou vizi. Určit si proč a kam chci dojít. Rozpadnout si to na menší díly. Ke každému dílu určit kroky, které k němu vedou. A na pracovat jako mraveneček, který se při konkrétním kroku plně soustředí, učí se a zažívá u toho radost z růstu. Zní to jednodušeji, než se to dělá, ale stojí to se to naučit. 

Silný důraz na tvoření hodnoty pro zákazníka.
Co dnes udělám pro zkvalitnění mé služby/produktu pro zákazníka? Když budete s touto otázkou začínat den, slibuju, že půjdete v podnikání vždycky správným směrem a eliminujete tím i mnohdy zbytečnou pozornost na sebe sama, ve které se cyklíte.  

Povědomí o svých silných a slabých stránkách.
Kvalitní sebeuvědomění je absolutním základem pro podnikání. Jaké zdroje, předpoklady a schopnosti mám k dispozici a jak jich mohu náležitě využít. Taky je dobré vědět o mých slabých stránkách a nedělat, že neexistují. Není cílem umět všechno ale umět si všechno důležité ošéfovat! 

Rozvinutá tvořivost.
Zahrnuje představivost, strategické myšlení, kritickou a konstruktivní sebereflexi. Dá se tohle vůbec naučit? Rozhodně ano! Mysl je neuvěřitelný nástroj, který se vyplatí celoživotně studovat. Zásadní knihou je Myšlení pomalé a rychlé, ale i spoustu dalších. Velkou pomocí je také umět sám sobě pravidelně pokládat otázky, které pomohou k odhalení nejednoho sebeklamu!

tip: Skvělá platforma na validaci podnikatelských nápadů zdarma je Startupbox.

Pozitivní přístup k řešení problémů.
“Problémy neodcházejí, pouze se mění. Pokud se nechceš zamilovat do řešení problémů, tak radši nepodnikej.” Tuto hlášku řekl Max Kozlov, představitel generace mladých úspěšných podnikatelů a já s ní moc souzním. Pojďme brát problémy jako příležitosti k vylepšení. 

Schopnost pracovat jak jednotlivě, tak i s ostatními v týmu.
Solitér vs. týmový hráč - je dokázáno, že v sobě máme obojí. Stačí přijmout zodpovědnost za své výsledky a toužit motivovat ostatní a podporovat je v jejich nápadech a rozvoji. Společně dojdeme dál. A také je důležité obklopovat se lidmi se smyslem pro humor. U podnikání se velmi lehce začneme brát příliš vážně a to je velká škoda. Podnikání je hra a vyhrává ten, kdo se u něj dokáže královsky bavit. 

Schopnost činit finanční rozhodnutí. 
Má tento náklad skutečnou hodnotu? Potřebuji ho? Mohu ho získat i jinak? S kým se o tom mohu poradit? Tyto otázky jsou k nezaplacení a prostředkem k ovládnutí našich emocí a unáhlených rozhodnutí. A souvisí s tím i naše cenotvorba, jak si své podnikání spočítat správně - skvělé čtivé informace píše ve svém blogu např.  Lucie Krausová. 

Schopnost efektivně komunikovat a vyjednávat.
Umět komunikovat své myšlenky tak, aby mi lidé (a zákazníci) rozuměli. Tento bod je vlastně podstata prodeje a marketingu. Podnikání je revír, kde se hodí mít i dobré vyjednávací schopnosti, počítat s tím, že je to oblast plná vlků a vlčic, kde silní slabé nešetří. Můžete být pořád dobrou duší, ale mít malinko "nabroušené lokty" ještě nikdy nikomu neublížilo. 

Um vypořádávat se s nejistotou, nejasnostmi a riziky.
Klíč je jediný - přijmout veškerou zodpovědnost. Záruky a návod nám nikdo nedá, i když se spousta lidí tak tváří. V podnikání si musí každý prošlapat svou cestu sám. A taky se budeme často sami cítit a to i přes to, že můžeme být obklopeni týmem skvělých lidí. Zkušenosti musíme taky nabrat sami, nelze si o nich jen nastudovat. Na druhou stranu, když bychom v životě o všechno přišly, jsou to právě ony, které nám zůstanou a díky nim se znovu postavíme na nohy. Patří mezi nejcennější aktiva, která máme. 

“Všechny prošlapané cesty nejlíp fungují tak, když se z nich v určitý moment odpojíme.”

Smysl pro iniciativu a aktivitu.
Progresivnost, odvaha a vytrvalost při dosahování cílů. Když někdo řekne, že něco nejde, rozhodně se s tím nespokojit a hledat cesty, jak to může jít jinak. Schopnost být ve správný čas na správném místě a udělat tu správnou věc. Vycítit, kdy není třeba čerpat energií a kdy naopak je ta chvíle, kdy zabrat.

Znalost základů ekonomie.
Určitě se hodí znát pojmy jako principy trhu, poptávka a nabídka. Umět si udělat svoji SWOT analýzu. Mít základní povědomí o účetnictví.

Tipy: Youtube - základy ekonomie, Šárka Pelikánová - daně a účetnictví pro podnikatele, a podpůrná účetní FB skupina pro začínající podnikatelky.

A ještě si dovolím jeden malý dodatek. Je spoustu schopných podnikatelů, který mají všechny předpoklady, jsou na správných místech a každý den dělají maximum. 

Ještě je však jedna důležitá ingredience, která vede k pojmu uspět - MÍT ŠTĚSTÍ.
Ale myslím, že štěstí opravdu přeje připraveným. 

Tak hodně štěstí! Snad vám to pomohlo získat zase o trochu větší náhled a chuť do akce.

Vaše J. 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Právě jsem spustila výcvik Ikigai koučka, v průběhu celého listopadu probíhají vstupní rozhovory. Pokud se chceš realizovat v sebepoznání a žít dreamjob - přihlas se právě teď. 🌸